Bécsben meghalt Kempelen Farkas, természetbúvár, feltaláló, a sakkozógép megépítője.
1804. 03. 26.
XVIII. század egyik legjelentősebb magyar tudósa és feltalálója. Nyolc nyelven írt, beszélt, németre fordította Mária Terézia törvénykönyvét.
Az ír származású, bevándorló szülők gyermeke tanulmányait szülővárosában, Pozsonyban, majd Győrben, Bécsben és Rómában végezte. Filozófiát, jogot tanult, a matematika és a fizika is érdekelte.
1767-ben, mint Bácska telepítési kormánybiztosa, betelepítette a néptelenné vált területeket, selyemgyárakat létesített, faluközösségeket szervezett.
1770 táján (elsőként a világon) beszélőgépeket szerkesztett, melyek a belenyomott levegőt az emberi hanghoz hasonló levegőrezgésekké alakították át. Az egyetlen megmaradt példány ma a müncheni Deutsches Museumban van.
Másik híres találmánya a sakkozógép, melyet 1769-ben készített. Ötvösként, költőként, íróként, és építészként is tevékenykedett (a budai vár egyes részeit ő építette újjá, ő tervezte a Várszínházat, és a schönbrunni szökőkutak is az ő alkotásai. Szegényen halt meg, mert I. Ferenc megszüntette támogatását.
forrás: hu.wikipedia.org, ezenanapon.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.