Paprikát sütni nem egyszerű dolog: az egyik fajta keserű lesz, a másik megfonnyad, a harmadik ízét veszti. De nem így a kápia paprika! A kápia paprika egyelőre újdonságnak számít hazánkban, ezért csak elvétve találkozhatunk kárminpiros termésével a zöldséges pultokon. Pedig nem új keletű jövevény, a Balkánról került be Magyarországra, már nagyanyáink is ismerhették.
Sötétzöldből kárminpiros lesz:
Hogy miben különbözik a mi paprikánktól? Első ránézésre élénk piros színe tűnhet fel. A kápia méretes bogyótermése megnyúlt kúpos alakú, általában kétoldalt kissé lapított vagy horpadt, a paradicsompaprikához hasonlóan sötétzöldből érik egyöntetű, sötét kárminpirosra. A vékony héjú tölteni való paprikával ellentétben a kápia húsa vastag, kemény, tárolása során sem veszít rugalmasságából. Magas cukortartalma miatt egyedi, zamatos ízű. Betakarítása és fogyasztása is pirosan történik, a biológiai érettség stádiumában, eltérően a többi paprikától, amelyeket a teljes érés előtt, a "gazdasági érettség" állapotában szüretelnek.
Éretten is friss marad:
Egyedi tulajdonsága kiváló tárolhatósága. Teljesen beérett állapotban, sérülésmentesen eltéve akár hetekig megőrzi frissességét. Hazai dietetikusok vizsgálata szerint C-vitamin tartalma a tárolás során nemhogy csökken, de az utóérés következtében még növekedhet is.
Paprikasütés grillrácson:
A kápiát fogyaszthatjuk nyersen; akinek ízlik az édeskés paradicsompaprika, annak a kápia sem okoz majd csalódást. Leggyakoribb felhasználása mégsem a friss fogyasztás! Egyre inkább divatba jön a zöldségek grillrácson való sütése, amihez épp a kápia fajtacsoport a leginkább alkalmas. Vastag húsa és magas cukortartalma miatt sütve ízletes, zamata még inkább érvényesül. Köretként vagy más grillzöldségekkel vegyesen is fogyaszthatjuk.
Olajban sült paprika:
Hagyományos töltött paprika savanyúságunk is versenytársra akadt a kápiában. A grillezett vagy egyszerűen a napon megszárított kápia olajban tartósítható, s az így előkészített paprika a későbbiekben savanyúságként, ételízesítőként is felhasználható.
A kápia egyelőre választékbővítő fajta hazánkban, annak ellenére, hogy egyre többet termesztünk belőle. Csak remélhetjük, hogy előbb-utóbb minden zöldséges pultján ott virít majd a kárminpiros termése.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.